Forum Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego

www.kynoterapia.eu

Forum Forum Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego Strona Główna -> CZYTELNIA / RECENZJE -> Kynoterapia w integracji odruchów
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Kynoterapia w integracji odruchów
PostWysłany: Pią 10:31, 04 Lis 2011
rmx
Administrator
 
Dołączył: 27 Sie 2006
Posty: 499
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Bydgoszcz

Wydana w 2006 roku książka "Kynoterapia w integracji odruchów" jest monografią opisującą autorski program dr Swietłany Masgutowej integracji niedojrzałych i zaburzonych odruchów u dzieci oraz możliwości stosowania kynoterapii w tym konkretnym rodzaju terapii. Książka była ważnym wkładem w rozwój kynoterapii w Polsce. Po raz pierwszy opisane i pokazane zostały rezultaty pracy kynoterapeutów zamieniających konkretne wymagania rehabilitacyjne w zestaw ćwiczeń stanowiących element "zabawy z psem". Ćwiczenia kynoterapii opracowane zostały przez Hannę Wojciechowską, a realizowane były w trakcie turnusów terapeutycznych przez zespoły kynoterapeutów i wolontariuszy Fundacji "Właśnie tak !" w latach 2004-2007. Książka jest przykładem w jaki sposób kynoterapeuci mogą włączyć psa w realizację określonych potrzeb rehabilitacyjnych. I tak należy ją czytać. Ułatwia to zresztą sam układ książki:
- część pierwsza jest opisem teoretycznych podstaw programu integracji odruchów. Wprowadza terminologię, daje klasyfikację, strukturę i rozwój odruchów, określa również możliwości ich diagnostyki. Poszczególne odruchy opisane są w części drugiej.
- część druga poświęcona jest kynoterapii w integracji odruchów. Rozpoczyna się przestawieniem możliwości udziału psa w zajęciach terapeutycznych i prezentacją podstawowych technik kynoterapii (tutaj jest opis podstawowej pozycji relaksacyjnej). W kolejnych rozdziałach przedstawione są poszczególne odruchy i ćwiczenia kynoterapii realizujące program ich rozwoju i integracji w formie zabawy podopiecznych z psem.

Układ opisu każdego odruchu odzwierciedla standardy pracy kynoterapeutów w Terapii z Psem (TP). Materiałem wyjściowym jest szczegółowy opis odruchu. Na jego bazie stworzono propozycje ćwiczeń z udziałem psa, które były konsultowane z prowadzącym terapię. Następnym etapem była praktyczna weryfikacja sposobu ich wykonywania przez prowadzącego terapię. W książce opisano rezultaty tej pracy: 19 odruchów i związanych z nimi zweryfikowanych ćwiczeń kynoterapii. Były one elementami indywidualnych, dopasowanych do potrzeb podopiecznych zestawów ćwiczeń wykonywanych podczas zajęć z udziałem psa na turnusach rehabilitacyjnych organizowanych przez Instytut dr Masgutowej. Zdjęcia z turnusów ilustrują większość z opisanych ćwiczeń. Część kynoterapeutyczną książki uzupełniają: fragmenty programu autorskiego Hanny Wojciechowskiej oraz wzory dokumentacji opracowane i używane w Fundacji "Właśnie tak !".

Taki sposób przygotowania ćwiczeń do zajęć powinien być wzorem do naśladowania dla wszystkich, którzy poważnie traktują swoją misję niesienia rzeczywistej pomocy w terapii. Dlatego zalecany jest przez Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne.

Wykonywania pokazanych w książce ćwiczeń bez terapeutycznego uzasadnienia jest bezsensowne z punktu widzenia potrzeb podopiecznego i świadczy o braku profesjonalizmu osoby prowadzącej zajęcia.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Kynoterapia w integracji odruchów
Forum Forum Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego Strona Główna -> RECENZJE
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin